Home  |  DIY   |  Jak wykonać stolik kawowy za 80 zł.

Jak wykonać stolik kawowy za 80 zł.

Jak wykonać stolik kawowy ? Wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowane, jednak wymaga od nas przygotowania. Zobacz, że Ty także możesz go wykonać!

Wiele osób chciałoby…ale się obawia aby wykonać stolik kawowy. Poszukuje, zastanawia się jak wykonać stolik kawowy, aż w końcu stwierdza że jest to niewykonalne. Ja chciałbym zaprzeczyć temu i pokazać, że stolik kawowy czy też do jadalni (po prostu dobieramy dłuższy materiał) tak naprawdę możemy wykonać przy pomocy wiertarko – wkrętarki (ja użyłem wiertarko-wkrętarki BASS 18V) jeżeli tylko będziemy mieli przycięte kawałki drewna w zaprzyjaźnionej stolarni, markecie budowlanym lub sąsiada który ma chociaż piłę tarczową… Ja dodatkowo wykorzystałem tutaj zestaw do niewidocznych połączeń, ale możemy go pominąć i po prostu skręcić stolik standardowo wkrętami a później widoczne wkręty zaszpachlować gotową szpachlą pod kolor drewna. Koszt takiej szpachli jest niewielki – około 5 zł. Oczywiście należy najpierw miejsca na wkręty nawiercić wiertłem 3 aby materiał nie popękał. Dodam, że cały materiał powinien nas kosztować w granicach 70-80 zł. maksymalnie

1. Przygotowujemy materiał

 – 4 szt. 5×10 (lub podobny) o odługości 50 cm.

 – 5 szt. 2×10 (na blat) o długości 90 cm.

 – po 2 szt 4×3 o długości 25 cm. i 70 cm.

2. Szlifujemy materiał ja wybrałem szlifierkę mimośrodową BASS, ale jeżeli kupimy wstępnie przygotowany materiał wystarczy nam przeszlifować go ręcznie.

3. Wykonujemy otwory na końcach elementów 25 i 70 centymetrowych.

4. Skręcamy ramę stolik, ja zastosowałem 1 cm odstępy między nogą a wspornikiem aby stolik ładniej się prezentował.

5. Nawiercamy otwory pod mocowanie blatu. Na ostatnim zdjęciu widać, że zdecydowałem się na dodatkową deskę po środku  dla wzmocnienia ramy – jest ona opcjonalna przy stoliku kawowym, ale przy stołowym moim zdaniem niezbędna.

6. Rozkładamy deski na blat do góry nogami, pomiędzy deseczki wkładamy separatory jednej grubości aby blat prezentował się równo, na blacie kładziemy ramę, odmierzamy aby każda odległość była równa i przykręcamy.

7. Stolik gotowy, możemy go teraz pomalować, polakierować lub…zmienić na coś unikatowego – przeczytaj dalej co ja postanowiłem zrobić :)

Jak wykonać stolik kawowy

8. Stolik zabejcowałem niestarannie nie pokrywając dokładnie cały materiał. Poczekałem aż wyschnie.

9.Przygotowałem młotek, wkręty (posłużyły do obicia kształtu) i jakieś dodatkowe elementy którym mogłem trochę podniszczyć stolik i nadać mu charakteru. Zabrałem się za małe dopieszczenie powierzchni :)

10. Stolik zabezpieczyłem i gotowe :) Teraz nawet jak dziecko, nieuważny gość uszkodzi powierzchnię to tak naprawdę tylko upiększy nam stolik i doda mu większego charakteru a my nie musimy się przejmować uszkodzeniami.

Jak wykonać stolik kawowy

Jak wykonać stolik kawowy

WRITTEN BY:
 • Bez dwóch zdań – jest świetny! Dodaję do ulubionych. Jak się będziemy wprowadzać do nowego domu, to zatrudnię Małża do wykonania! 😉

  • miło mi że podoba się Tobie niecodzienne wykończenie :) w razie czego wiesze gdzie pisać i zaglądać 😉 pozdrawiam

 • Wyszło super! Ja też powoli się oswajam z myślą zrobienia stolika kawowego, także twój post bardzo mi się przyda :) Pozdrawiam

  • cieszę się :) podeślij jak będzie gotowy – jakby co służę dobrą radą, pozdrawiam :)

 • Mateusz Janik

  Bardzo fajnie, prosto jak zwykle i ze smakiem. Mam pytanie o ten szablon do wkrętów. Co to dokładnie jest i jak się sprawdza? Bo w sumie to taki kompromis między szybkimi, acz ordynarnymi wkrętami a ładniejszymi (bo niewidocznymi) kołkami.

  • Jest to Wolfcraft Undercover Jig (WF4642000) – kosztuje on koło 140 zł. z dostawą – więc nie drogo (jest to odpowiednik amerykańskiego kreg jig) . Pozwala on na wykonywanie otworów kieszeniowych jeżeli materiał ma minimum 12 mm. Otwory można wykonać w miejscach niewidocznych, a przy tym można je także zaślepiać – w zestawie jest kilka kołków zaślepek lub można kupić normalny kołek w rozmiarze dziury i piłką dociąć pod kątem jeżeli jakiś otwór jest widoczny lub chcemy ukryć go nawet od spodu (tutaj możesz sobaczyć jak wygląda to z zaślepkami: http://ilovesimple.eu/2015/09/stolik-drewniany/). Ja używam go od kilku miesięcy i sprawdza się znakomicie – materiał bardzo mocno trzyma i pozwala na precyzyjne i szybkie łączenie. Zwłaszcza że tutaj możesz skorygować przykręcenie i wyrównać, a przy kołku już nie jest tak kolorowo…

   • Mateusz Janik

    Dzięki, zamówione! Będę testował

 • Super :)!! jeeej chciałabym mieć odrobinę czasu wolnego, żeby zacząć robić wszystkie te rzeczy, które zapisuje na liście „do pilnego zrobienia”!! Pozdrawiam cieplutko

 • Boski! Ja własnie odnawiam stolik kawowy i tak mi się spodobało, że chętnie zrobiłabym go od podstaw :)

 • Mietek Chwytak

  nie mogę na to patrzeć, wieki sztuki stolarskiej od Anglii po Japonię poszły w p.zdu… oswój się facet ze strugiem i dłutami, naucz się robić połączenia w drewnie bez użycia gwoździ i śrub, wiele nie trzeba, odrobinę staranności.